Ľubomíra Kostolná – PaSA Turč. Teplice

Keď sa pred pár rokmi objavil na svete vynález zvaný počítač, človek si šiel oči vyočiť, čo všetko dokáže. Dokázal napísať text, nakresliť tabuľku, napáliť obľúbené pesničky na CD disk. Postupne poslal „do starého železa“ písací stroj, magnetofónové kazety, no s postupom času aj človeka samého

.

Začala zanikať ľudská inteligencia

a vytvárať sa akási nová predtým nepoznaná virtuálna. Na úkor počítača, či lepšie povedané počítačových hier a internetových sociiálnych sietí, pomaly zabúdame nielen na čas, ktorý strávime len tak bezduchým sedením a nezmyselným ťukaním do klávesnice, ale sú tam aj hodnoty celej osobnosti človeka . Keď sa stretnú dvaja mladí ľudia v škole alebo aj mimo nej, majú si vôbec ešte čo povedať ? Nezmizlo to v počítači ? Netvrdín, že ja nie som fanúšikom internetu a počítačových hier, ale v dnešnej dobe už niet človeka, ktorý by nebol zaregistrovaný na Facebooku a nekŕmil rybičky alebo sa nesťažoval nato, ako sa mu nič nechce a podobne.

Počítače sú dnes už všade a neslúžia, žiaľ,  na to, na čo by mali.

Teda v mnohých prípadoch . Poznám jeden nemenovaný podnik, kde museli pre „usilovnosť“ pracovníkov zablokovať stránky chatu, lebo zamestnanci zrazu začali zabúdať načo do práce vlastne chodia. Črtá sa tu zásadná a dôležitá otázka : Ako ovplyvnia počítače a internet životy ľudí?

Internet už zapríčil rozpad nejedného manželstva, lebo partnerke bol milší virtuálny partner ako vlastný mažel…

Aby som však nehádzala ľudí na jednu kopu, prejdem k pozitívam internetu . Človek, či chce alebo nie, je v dnešnej dobe otrokom času, ktorý ubieha cez týždeň rýchlejšie, ako by sme chceli, a tak nás tam napríklad čakajú aktuálne správy alebo predpoveď počasia na ďalší deň.

Internet je zdrojom informácií, ale sú pravdivé ?

Mnohokrát nám pri overovaní ich pravdivostí musia pomáhať knihy…

Počítačové hry: Zabávač alebo požierač času ?

U každého človeka je to osobité. Niekto si ich zapne

na pobavenie po náročnej práci a pre niekoho vytvárajú ten už vyššie spomínaný virtuálny svet.  Myslí na ne, aj keď nehrá. Žiaľ viem, o čom píšem, pretože podobné negatívne skúsenosti mám aj zo svojho veľmi blízkeho okolia. Nebudem toho človeka menovať, pretože mi je blízky. U neho už hraničila závislosť na hrách, pozeraní filmov a surfovaní po internete až zo zmenou osobnosti. Čo bolo na tom najhoršie ? Pridala sa aj závislosť na telefonovaní a posielaní SMS správ! Takýto človek dokáže byť pri PC aj do neskorých ranných, respektíve skorých ranných hodín, má podráždené správanie a výsledky v škole tiež nie sú najlepšie….

Na záver by som chcela povedať iba toľko. Pokiaľ je to možné, trávte so svojimi deťmi čo najviac času a možno aj tým pomôžete svojim deťom ako prevencia proti závislosti od PC.

V ordinácii u mojej očnej lekárky je nasledovný slogan : NESLEPNI SLOVENSKO ! a ja k tomu dodám NEGEMBLI SLOVENSKO !!!

Ľubomíra Kostolná, 2.K
PaSA Turčianske Teplice

Pridaj príspevok

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Dnes je štvrtok,
21. novembra 2024
Meniny má Elvíra